ßßß Cookit - przepis na Żurek – przepis na niezbyt tradycyjny żur

Żurek – przepis na niezbyt tradycyjny żur

nazwa

Wykonanie

Żurek to zupa z zakwasu chle­bo­wego, goto­wana na wędzo­nym boczku, bia­łej kieł­ba­sie, a poda­wana z goto­wa­nymi jaj­kami i pie­czy­wem. Zupa kwa­śna, aro­ma­tyczna i bar­dzo sycąca.
Mój brat (na mar­gi­ne­sie: świet­nie gotuje!) pod­czas roz­mowy, naro­bił mi smaka na żur. Oto prze­pis na żurek w moim wyda­niu: nie­zbyt tra­dy­cyjny, raczej nowo­cze­sny, za to bar­dzo smaczny. Wygląda to cudo jak na obrazku poni­żej.
Żurek przy­rzą­dza się na bazie zakwasu z mąki żyt­niej, więc naj­pierw musimy sobie taki zakwas nasta­wić. Żeby nie two­rzyć ściany tek­stu, odsy­łam do wpisu, jak taki zakwas przy­go­to­wać . Na ilość żurku z prze­pisu poni­żej, spo­koj­nie wystar­cza zakwas z 8 czu­ba­tych łyżek mąki. Żurek wyj­dzie bar­dzo gęsty, być może trzeba go będzie nieco roz­rze­dzić.
0,5 kg wędzo­nego suro­wego boczku,
0,75 kg mię­snej, bia­łej kieł­basy (niech ma przy­naj­mniej te 90% mięsa w mię­sie),
2,5 l wody,
2 śred­niej wiel­ko­ści cebule,
3–4 ząbki czosnku (nie obie­ramy),
zakwas chle­bowy,
0,5 szklanki mleka (opcjo­nal­nie),
1 łyżka masła,
2 pie­cze­niowe kostki roso­łowe,
1 listek lau­rowy,
10 zia­ren pie­przu czar­nego,
1 łyżeczka maje­ranku,
sól mor­ska i cukier trzci­nowy (ale mogą być też rafi­no­wane — nie powinno to wpły­nąć na smak),
warzywko oraz świeżo mie­lony, czarny pieprz,
kwa­sek cytry­nowy (awa­ryj­nie),
8 — 10 jajek (po 2 na osobę).
Przepis na żurek
W dużym garze zale­wamy boczek wodą, doda­jemy całe ząbki czosnku (z łupi­nami), ziarna pie­przu, listek lau­rowy i gotu­jemy przez ok. 30 min. W mię­dzy­cza­sie, cebulę kro­imy w grubą kostkę i pod­sma­żamy na maśle, przy­pra­wia­jąc do smaku solą i cukrem. Ugo­to­wany, wędzony boczek wycią­gamy z wywaru, kro­imy w kostkę. Czę­ści chud­sze wrzu­camy z powro­tem do zupy, tłust­sze pod­sma­żamy przez chwilę z cebulą na patelni — wyjdą smaczne skwarki.
Zawar­tość patelni dorzu­camy do żurku, wraz z pokro­joną w kostkę bądź talarki białą kieł­basą. Jeśli lubimy bar­dziej wyra­zi­sty smak żurku, to kieł­basę możemy nieco pod­sma­żyć z cebulą. Do zupy doda­jemy kostki roso­łowe i maje­ra­nek. Gotu­jemy jesz­cze przez kil­ka­na­ście minut, po czym dole­wamy zakwas chle­bowy. Pod­go­to­wu­jemy kilka minut, dość inten­syw­nie mie­sza­jąc — żurek w tym cza­sie zgęst­nieje.
Żurek przy­pra­wiamy do smaku warzyw­kiem i świeżo mie­lo­nym, czar­nym pie­przem. Jeśli zakwas był słabo uki­szony, zupę dopra­wiamy kwa­skiem cytry­no­wym, aby nabrała cha­rak­te­ry­stycz­nego smaku. Żurek będzie dość ciemny, sza­ro­be­żowy. W celu roz­ja­śnie­nia możemy pod­bić go mle­kiem lub nie­wielką ilo­ścią śmie­tany.
Żurek poda­jemy z goto­wa­nymi na twardo i kro­jo­nymi w talarki jajami. Naj­lep­szy jest na drugi dzień… jak dotrwa 😉 Smacz­nego!
Źródło:http://bombakaloryczna.pl/zurek-przepis-na-niezbyt-tradycyjny-zur